Historia szkoły

Liczba odwiedzających: 2145

       13.jpg (1.96 MB)

        Tradycje Szkoły Podstawowej w Izabelinie sięgają czasów przedwojennych. Początkowo mieściła się w prywatnych pomieszczeniach. Po wojnie zyskała swój pierwszy budynek. Wybudowano go na terenie, gdzie współcześnie znajduje się boisko do siatkówki. Był niewielki  znajdowała się tam jedna sala lekcyjna. Odbywały się lekcje łączone. 

his2.jpg (15 KB)     HIS.jpg (15 KB)     4.jpg (38 KB)

         W 1960 r. rozpoczęto budowę nowego budynku szkoły. Pracę podjęli żołnierze wspomagani przez mieszkańców Izabelina. Budowę prowadzono społecznie.

         W 1961 r. szkołę oddano do użytku, nadając jej imię I Batalionu Saperów Kościuszkowskich, na pamiątkę budowniczych. Żołnierze ufundowali również mały księgozbiór, który stał się zaczątkiem przyszłej biblioteki, z której mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Izabelina. Nowy budynek szkoły składał się z dwu sal lekcyjnych i dużej sali gromadzkiej. Jedno z pomieszczeń piwnicznych przeznaczono na łaźnię. Rolę sali gimnastycznej pełnił korytarz. W miarę napływu uczniów zmieniono przeznaczenie niektórych pomieszczeń. Z sali gromadzkiej wydzielono dwie klasy i salę gimnastyczną.    

        Aż do 1998 r. szkoła funkcjonowała jako czteroklasowa. Jednak w związku z przeprowadzeniem reformy oświaty podwyższono stopień organizacji do pełnej, sześcioklasowej szkoły podstawowej. Liczba jej uczniów wzrosła trzykrotnie i nadal zwiększa się. Wysoką jakość jej pracy potwierdziły wyniki sprawdzianów zewnętrznych oraz certyfikaty: „Szkoła z klasą” w 2001 r., „Szkoła z tradycją” w 2008 r. 

        W 2009r. jako jedną  z  nielicznych w Polsce uhonorowano „Zielonym Certyfikatem” – znakiem jakości przyznawanym placówkom oświatowym działającym na rzecz ekologii i zrównoważonego rozwoju.
Teren szkoły ozdobiła Ścieżka dydaktyczna „ Dębowe opowieści”. Osiem tablic zaprojektowanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli, stanęło wśród starych drzew przed frontem budynku.

DSC04543.JPG (41 KB)  DSC04545.JPG (38 KB)  DSC04546.JPG (40 KB)

DSC04548.JPG (35 KB)  DSC04550.JPG (38 KB)  DSC04552.JPG (39 KB)

        W 2007 r. decyzją Rady Gminy podjęto uchwałę o rozbudowie szkoły. Rozpoczęły się dyskusje na temat projektu architektonicznego nowej szkoły. 
Budowę rozpoczęto w 2009r. W sierpniu 2011r. budynek oddano do użytku. Rok szkolny 2011/12 rozpoczęto z wielką paradą.

                                         foto_0012a.JPG (19 KB)     foto_0014.JPG (15 KB)
Na uroczystość otwarcia szkoły przyjechało wielu dygnitarzy. Nowy budynek zachwycił harmonią i lekkością architektonicznych linii. W jego bryle zachowało się wspomnienie dawnego szlacheckiego dworku, doskonale wpisanego w sielski krajobraz okolicy. Mieścił 8 przestronnych sal lekcyjnych dodatkowo wyposażonych w zaplecza. Olbrzymia biblioteka z czytelnią oznaczała komfort pracy dla sympatyków książki. Dużą świetlicę połączono ze stołówką, a obok nich umieszczono nowocześnie wyposażony aneks kuchenny. Znalazło się miejsce na wygodny pokój nauczycielski. Gabinet dyrektora i sekretariat umieszczono w dwu osobnych pomieszczeniach. Szerokie korytarze i piękna klatka schodowa obiecywały ciekawe aranżację wnętrz. Do symetrycznie rozłożonych skrzydeł szkoły dobudowano salę gimnastyczną z magazynem na sprzęt sportowy, szatniami i prysznicami. Z tyłu budynku znalazło się wyjście na patio. Granicę nowej siedziby wyznaczają stare dęby, które zachowano podczas budowy. Za nimi znajduje się szkolne boisko. W 2012r. przy szkole wybudowano nowoczesny plac zabaw.

               boisko_izabelin8.JPG (26 KB)   place.jpg (95 KB)